ترکیه

مکانی راحت و مطمئن

گردشگری ترکیه

کشور ترکیه تلفیقی از فرهنگ اروپایی و آسیایی دارند. در هر نقطه این کشور که سفر میکنید این تقابل درکنار سنت و مدرنیته به خوبی به چشم می خورد. اکثریت مردم ترکیه را نژاد ترک و کرد تشکیل می دهد و دین غالب آنها اسلام می باشد. پس این کشور مقصد بسیار خوبی برای مسلمانان محسوب می شود. اگرچه بسیاری از اروپاییان به خصوص آلمان ها و روس ها که علاقه بسیار زیادی به گذراندن تعطیلات خود در تورترکیه دارند. چرا که آب و هوای معتدل و ساحلی و ساعات آفتابی مناسبش برای این مردمان که به دنبال تجربه هوای گرم و آفتاب هستند یک آرزو محسوب می شود.دلیل علاقه ما ایرانی ها به ترکیه نیز بسیار مشخص هست. علاوه بر تجربه آب و هوای بسیار دلپذیر ترکیه، نزدیکی این کشور به ایران و فرصت خرید های خاطر انگیز از مراکز خرید و فروشگاه ها و از همه مهمتر اشتراکات زبانی و فرهنگی و دینی باعث جلب نظر ما به این کشور شده است.مانند خیلی از کشورهای دیگر ترکیه دارای آداب و رسوم متفاوتی می باشد. شاید جالب باشد که بگوییم به راستی این کشور برای اروپایی و آسیایی شدن هنوز تصمیم نگرفته است؛ چرا که به خوبی تقابل سنت و مدرنیته را احساس می کنید. از فرهنگ غربی لباس جین، آپارتمان های لوکس، رستوران های مدرن و مراکز خرید که خانه دوم برندهای معروف دنیا می باشد و از فرهنگ شرق معماری سنتی و اسلامی، مناره های مسجد، بازار دست فروشان محلی، استفاده از فرش به عنوان نماد ایرانی و شرقی در منازل؛ همه و همه بیانگر این هست که پا به کشوری گذاشته اید که پل ارتباطی آسیا و اروپاست.

 

پایتخت : آنکارا.

واحد پول : لیر می باشد. که هر لیر از صد کُروش تشکیل شده است.

اسکناس های : ۵-۱۰-۲۰-۵۰-۱۰۰ لیری. سکه های ( کُروش های ) ۱۰-۲۵-۵۰- و ۱ لیری.

کد تلفن : ۰۰۹۰ می باشد.

استانها :۸۱ استان.

مساحت : ۷۸۳۵۶۲ کیلومتر مربع، که از لحاظ مساحت سی و پنجمین کشور دنیا می باشد.

جمعیت طبق آمار در سال ۲۰۱۰ حدود ۷۵ میلیون نفر سرشماری شد.

زبان رسمی


زبان رسمی مردم این سرزمین ،ترکی استانبولی و الفبای آن لاتین می باشد. که در گذشته الفبای آن عربی بود. ولی از زمان تشکیل جمهوری ترکیه توسط مُصطفی کمال پاشا آتاتُرک در سال ۱۹۲۳ میلادی، خط لاتین جایگزین آن شد.

دین


دین اصلی، اسلام می باشد که طبق آمار موجود در ترکیه حدود ۹۸ درصد جمعیت این کشور را مسلمانان و ۲ در صد را مسیحیان و کلیمیان و پیروان دیگر ادیان تشکیل می دهند. همچنین حدود  ۷۵ درصد مردم سنی، ۱۵ درصد علوی و ۱۰ درصد شافعی می باشند.

حکومت


جمهوری پارلمانی بوده و روز جمهوری ۲۹ اکتبر۱۹۲۳ می باشد.دوره ریاست جمهوری ۷ ساله و نخست وزیری ۵ ساله. در سال ۱۹۴۵ به عضویت سازمان ملل در آمد. در حال حاضر در سازمانهای، ناتو، یونسکو، کنفرانس اسلامی، و اکو عضویت دارد.نخستین قانون اساسی جمهوری ترکیه در سال ۱۹۲۴ میلادی تنظیم شده است.

اقتصاد


اقتصاد ترکیه ترکیبی از صنایع بومی و مدرن است که روز به روز بر دامنه اش افزوده می شود. در این اقتصاد، کشاورزی و صنعت توریزم حرف اول را میزنند. طبق آمار سال ۲۰۱۰ ترکیه از لحاظ صنعت گردشگری، هفتمین کشور جهان لقب گرفت.

کشاورزی 

گندم، جو، دانه های روغنی، توتون، تنباکو، میوه جات و پنبه.

صنایع : ماشین سازی، نساجی، ذوب آهن.

معادن : آهن، ذغال سنگ، مس، کُرم، جیوه.

صادرات : پنبه، پشم، پوست، توتون، غلات، مواد معدنی، مرکبات و میوه جات.

بخشی از شهرهای توریستی


استانبول، ازمیر، چشمه، بُدروم، کوش آداسی، مارماریس، قونیه ، آلانیا، و آنتالیـــــــــــا که پایتخت توریستی این کشور لقب گرفته است.

مرزهای مشترک


از شمال به دریای سیاه، گرجستان و ارمنستان.از جنوب به عراق، سوریه، دریای مدیترانه و مرز آبی با قبرس.ازشرق به ایران.از غرب به یونان، بلغارستان و دریای اژه متصل است.

آب و هوا


سرد ( نواحی کوهستانی )، معتدل و خشک ( نواحی کوهپایه ای ) و معتدل و مرطوب ( نواحی ساحلی ).ژانویه ( اوجاک ) شروع سال ودسامبر ( آرالیک ) پایان سال می باشد.

کوهها : آنتی توروس و توروس، بی و آرارات، آرارات ( در مرز ایران با ۵۱۶۵ متر بلندترین قله ترکیه است ).

رودها دجله و فرات، سیحون و جیحون، یشیل ایرماق و قزل ایرماق ( قزل ایرماق؛ طولانی ترین رود ترکیه ).

تعطیلات رسمی


۲۳ آوریل ( سوم اردیبهشت ) روز کودک.۱۹ می ( ۲۹ اردیبهشت ) روز جوانان و ورزش.۳۰ اوت (۸  شهریور ) روز پیروزی.۲۹ اکتبر ( ۷ آبان ) روز جمهوری.عید فطر سه روز و عید قربان چهار روز تعطیل است.

تایلند
1

برای دیدن نرخ تور ها و مسافرت های آژانس وحدت ملل فردوس پکیج های مربوط به تور های ترکیه را ببینید.

1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© تمامی حقوق محفوظ می باشد. شرکت خدمات مسافرتی وحدت ملل فردوس