آذربایجان

کشوری با فرهنگ غنی و جاذبه های تاریخی

گردشگری آذربایجان

کشور آذربایجان در شمال ایران واقع و با کشورهای روسیه، گرجستان، ترکیه، ارمنستان، ایران و دریای خزر همسایه است. وسعت جمهوری آذربایجان ۸۶ هزار کیلومتر مربع می باشد.

پایتخت: باکو (Baku)

زبان رسمی: ترکی آذربایجانی

واحد پول: مانات آذربایجان

شهرهای مهم: باکو، نخجوان، گنجه

منطقه زمانی: ۴+ ساعت جهانی

کد تلفن: آذربایجان ۰۰۹۹۴ – شهر باکو ۰۱۲ – شهر نخجوان ۰۱۳۶ – شهر گنجه ۰۲۲

دامنه اینترنتی:  as

وضعیت جغرافیایی آذربایجان


جمهوری آذربایجان در جنوب رشته کوه های قفقاز و شمال رودخانه ارس و در کنار دریای خزر واقع شده است. سه رشته کوه قفقاز بزرگ در شمال، قفقاز کوچک در غرب، و کوه های تالش در جنوب این کشور را احاطه کرده است. این کوهها ۴۰ درصد از مساحت جمهوری آذربایجان را در برگرفته است و قله کوه بازاردوزو (Bazardüzü) با ارتفاع ۴۴۶۶ متر بلندترین نقطه آن است. نواحی میانی شامل جلگه های آران مرکزی، مغان و میل و سواحل دریای خزر کم ارتفاع و پست بوده و ارتفاع در پست ترین قسمت ۲۸ متر پایین تر از سطح دریاهای آزاد است. جمهوری آذربایجان یک کشور محاط در خشکی است. این کشور در پیرامون دریای خزر، که یک دریای بسته است، واقع شده و طول خط ساحلی آن ۸۰۰ کیلومتر است. تنوع زیستی و گیاهی آذربایجان به دلیل تنوع آب و هوا بسیار زیاد است به گونه ای که تنها بیش از ۴۵۰۰ گونه گیاه در کوهستانهای آذربایجان دیده می شود.

این کشور از کشورهای نفت خیز دنیا است و نفت بخش بزرگی از اقتصاد آن را تشکیل می دهد. باکو، پایتخت و بزرگترین شهر کشور آذربایجان است. باکو در سواحل غربی دریای خزر واقع است و قدمت آن به بیش از ۱۰۰۰ سال می رسد. باکو دارای سه قسمت می باشد که به ۱۲۲ منطقه تقسیم می گردد.

جمعیت جمهوری آذربایجان بر اساس آمار ۲۰۱۰ نزدیک به ۹ میلیون نفر می باشد.

وضعیت آب و هوا


آذربایجان دارای چندین نوع اقلیم آب و هوایی متنوع می باشد. درجه هوای متوسط در مناطق جلگه ای شمال و شرق کشور تا ۶ درجه سانتیگراد در زمستان و ۲۶ درجه سانتیگراد در تابستان می رسد، در حالیکه در مناطق کوهستانی غربی (قره باغ) زمستانها تا ۱۲ – درجه در زمستان و ۱۲ درجه سانتیگراد در تابستان می رسد. بطور کلی شمال و شرق کشور دارای آب و هوای نسبتاً خشک و کوهستانی است در حالیکه منطقه جنوب شرقی آب و هوای مرطوب و ملایمی دارد. مناطق غربی شامل قره باغ و نخجوان نسبتاً مرطوب و کوهستانی هستند. مناطق مرکزی شامل جلگه های وسیع مستعد کشاورزی بوده و توسط رود کر سیراب می شوند.

جاذبه های توریستی


آذربایجان در سالهای اخیر تلاشهای قابل توجه ای برای افزایش گردشگری خود داشته است. همچنین سال ۲۰۱۱ درکشور آذربایجان سال گردشگری آذربایجان نامیده شد. کشور آذربایجان در سال ۲۰۱۰۰ میزبان بیش از دو و نیم میلیون گردشگر بوده است، در سالهای اخیر سهم گردشگری آذربایجان را بیشتر کشورهای اوکراین، قزاقستان، ایران، گرجستان، اردن، بحرین، آلمان، استرالیا، بلغارستان و فنلاند داشته اند. میراث فرهنگی و معماری ملی و اسلامی از مهم ترین عامل های ثبات در جمهوری آذربایجان محسوب می شود. این کشور به عنوان دومین کشور شیعه در جهان، با میراث های معماری، آداب و رسوم، تنوع های فرهنگی، انواع پوشاک، صنایع دستی، غذاهای سنتی و چشم اندازهای جغرافیایی و طبیعی از نظر جهانگردی قابل توجه بوده و همه ساله هزاران گردشگر خارجی را به سمت جمهوری آذربایجان جذب کرده که از نظر اقتصادی نیز تاثیر به سزایی در رشد اقتصادی این کشور داشته است.

جاذبه های مهم گردشگری آذربایجان کاخ شیروانشاهان، قیز قالاسی، سواحل زیبای خزر، بولوار شهر باکو، موزه ادبیات نظامی، غار اصحاب کهف نخجوان، کاروانسرای شکی، آرامگاه نظامی گنجوی

منوی غذایی


کشور آذربایجان از کیفیت و تنوع غذایی بسیاری بهره مند است به طوری که بسیاری از افراد، آنجا را با غذاهای لذیذ آن می شناسند. همچنین برخی از کمپانی های معروف جهان مانند McDonald در کشور آذربایجان شعبه دارند. اقتصاد و درآمد آذربایجان اقتصاد آذربایجان بیشتر به صنعت نفت وابسته است، اما در سالهای اخیر صنعت توریسم نیز پیشرفت چشم گیری داشته است.

برای دیدن نرخ تور ها و مسافرت های آژانس وحدت ملل فردوس پکیج های مربوط به تور های باکو را ببینید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© تمامی حقوق محفوظ می باشد. شرکت خدمات مسافرتی وحدت ملل فردوس