روسیه

سرزمین عجایبات

گردشگری روسیه

روسیه (به روسی: Россия، واج‌نویسی: راسیا) با نام رسمی فدراسیون روسیه (Российская Федерация، واج‌نویسی: راسیسکایا فدراتسیا) پهناورترین کشور جهان است که در شمال اوراسیا قرار دارد. این کشور در آسیای شمالی و اروپای خاوری واقع شده است و با اقیانوس آرام شمالی و اقیانوس منجمد شمالی؛ و نیز با دریای خزر، دریای سیاه، و دریای بالتیک مرز آبی دارد. روسیه با ۱۴ کشور آسیایی و اروپایی مرز زمینی دارد و با کشورهای پیرامون دریای برینگ، دریای ژاپن، دریای خزر، دریای سیاه، و دریای بالتیک ارتباط دریایی دارد.

روسیه با ۱۷٬۰۷۵٬۴۰۰ کیلومتر مربع وسعت، پهناورترین کشور جهان است. پهناوری روسیه کمتر از دو برابر مساحت کانادا یا چین یا ایالات متحده آمریکا و بیشتر از یک دوم مساحت قاره آفریقا است. این کشور در عرضهای بالای جغرافیایی واقع شده‌است و بیشتر مناطق کشور سردسیر و کم بارش است. به همین دلیل بیشتر مناطق این کشور (به ویژه سرزمین بزرگ سیبری) خالی از سکنه هستند و کشاورزی در این مناطق میسر نیست. پایتخت روسیه شهر مسکو است که در باختر و بخش اروپایی کشور است و بزرگترین شهر اروپا است.

روسیه با حدود ۱۴۳ میلیون نفر (در سال ۲۰۱۳) جمعیت نهمین کشور پرجمعیت دنیامی باشد. تراکم جمعیت روسیه ۸٫۴ نفر در هر کیلومتر مربع است که از پایین ترین نرخهای تراکم جمعیت در جهان است. همچنین نرخ رشد جمعیت در این کشور منفی است. بیشتر جمعیت روسیه در غرب این کشور (بخش اروپایی) زندگی می‌کنند. بر اساس سرشماری سال ۲۰۱۰ حدود ۸۱ درصد از مردم این کشور از قومیت روس هستند. در مجموع ۱۶۰ گروه قومی در این کشور زندگی می‌کنند. تاتارها ۳٫۹ درصد جمعیت روسیه را تشکیل می‌دهند و بزرگترین اقلیت قومی این کشور محسوب می‌شوند. اقوام اوکراینی، چوواش، باشقیر، چچنی، و ارمنی نیز هر یک بیش از یک میلیون نفر جمعیت دارند و آوارهای قفقازی، بلاروسی‌ها، آسی‌ها، آذربایجانی‌ها و قزاق‌ها از دیگر اقوام پرجمعیت روسیه می باشند.

 

جاذبه‌های گردشگری


 

روسیه دارای جاذبه‌های تاریخی و اکوتوریستی فراوانی است

تعدادی از جاذبه‌های تاریخی: روسیه از جمله کشورهایی است که از استقبال توریستان و جهانگردان برخوردار می باشد. از جمله جاذبه‌های توریستی روسیه می‌توان به این موارد اشاره کرد: متروی مسکو، ساختمان‌های هفت خواهر، مجسمه مایاکوفسکی، مجسمه‌های لنین، میدان سرخ، موزه جنگ، پارک پیروزی، مقبره ولادیمیر لنین، مجموعه کرملین.

تعدادی از جاذبه‌های اکوتوریستی: طبیعت زیبا، پوشش‌های گیاهی متفاوت را می‌توان نام برد مانند تپه وارابیف (تپه گنجشک‌ها)

 

جغرافیا


 

روسیه در آسیای شمالی و اروپای خاوری واقع شده است و با اقیانوس آرام شمالی و اقیانوس منجمد شمالی؛ و نیز با دریای خزر، دریای سیاه، و دریای بالتیک مرز آبی دارد. روسیه با ۱۴ کشور آسیایی و اروپایی مرز زمینی دارد و با کشورهای پیرامون دریای برینگ، دریای ژاپن، دریای خزر، دریای سیاه، و دریای بالتیک ارتباط دریایی دارد.

همسایگان زمینی روسیه عبارتند از:

در جنوب خاور (آسیا): کره شمالی، چین، مغولستان، و قزاقستان

در جنوب باختر (قفقاز): جمهوری آذربایجان و گرجستان

در باختر (اروپا): اوکراین، بلاروس، لتونی، استونی، فنلاند، و نروژ؛ و در بخش جدامانده کالینینگراد با کشورهای لیتوانی و لهستان.

 

پول روسیه


 

روبل (به روسی: Рубль) واحد پول کشور روسیه است. جزء کوچک‌تر روبل کوپک نامیده می‌شود. هر روبل برابر صد کوپک است.

پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، بجای روبل شوروی روبل فدراسیون روسیه به جریان افتاد. در طی سالهای ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۵ چندین شکل اسکناس به چاپ رسید و به دلیل تورم موجود در آن زمان تعداد صفرهای حک شده بر کالاها حالت نجومی به خود گرفت. پس از ثبات نسبی روبل در سال ۱۹۹۶، دولت تصمیم گرفت برای حل مشکل روبل جدیدی را عرضه کند. ارزش این روبل جدید برابر ۱۰۰۰ روبل قدیم بود یعنی در واقع سه صفر آخر اسکناسها حذف شد.

روبل جدید در سال ۱۹۹۷ چاپ شد و از آغاز سال ۱۹۹۸ اعتبار پیدا کرد. روبل جدید در آغاز کار خوش شانس نبود و دقیقآ با بحران اقتصادی سال ۱۹۹۸ و افت ارزش روبرو شد. در چند سال اخیر دولت ولادیمیر پوتین توانسته است با افزایش رشد اقتصادی روسیه ارزش روبل را افزایش دهد. نرخ برابری روبل از ۳۱ روبل و ۲۸ کوپک در مقابل یک دلار در سال ۲۰۰۲ میلادی به ۲۴ روبل در مقابل یک دلار در پایان سال ۲۰۰۷ میلادی افزایش پیدا کرده است.

 

غذا های روسیه ای


 

شیرینی زنجفیلی تولا

شیرینی تولای زنجفیلی یا پریانیکی (pryanik)، احتمالا مشهورترین شیرینی روسی است که وجود دارد. در اغلب مناطق این کشور pryanik، کوچک و گرد است و مزه‌ای نسبتا خشک دارد. اما در شهر تولا (۱۸۳ کیلومتری مسکو) شیرینی‌های مستطیلی شکل را با مواد تر، پُر و مانند اوایل سده‌ی ۱۸ به وسیله‌ی مواد قندی تزئین می‌کنند. اگر می‌خواهید همه‌ چیز را درباره‌ی این شیرینی یاد بگیرید باید به موزه‌ی پریانیکی تولا سری بزنید. در ضمن، موزه‌ی تولستوی در نزدیکی این موزه قرار دارد که می‌توان از آن هم بازدید کرد.

 

Tula--gingerbread-2

راحت‌الحلقوم: Öçpoçmaq

آچپوک‌ماک (در زبان‌های نزدیک تاتاری و باشقیری به معنی مثلث) یکی از محبوب‌ترین کلوچه‌ها و کماج‌ها در باشقیرستان و تاتارستان به شمار می‌رود. آچپوک‌ماک شیرینی کوچکی  است که مغز آن با  سیب‌زمینی، گوشت گوسفند و پیاز پر و اغلب به همراه سوپ و چای سرو می‌شود. اگر به اوفا، پایتخت باشقیرستان (۱,۲۶۵ کیلومتری مسکو) یا کازان (پایتخت تاتارستان در ۷۱۹ کیلومتری مسکو) سفر می‌کنید و می‌خواهید بینشی از فوت و فن مردم محلی را بدست بیاورید، این کلوچه را امتحان کنید. آچپوک‌ماک را می‌توانید تقریبا در هر سوپرمارکت یا کافه‌تریای محلی پیدا کنید.

 

Öçpoçmaq-2

 

گوشت گوسفند داغستانی

بهترین گوشت گوسفندی روسیه را می‌توان در منطقه‌ی قفقاز داغستان (۱,۷۹۵ کیلومتری مسکو) پیدا کرد. در داغستان، گوشت را به صورت سنتی به وسیله‌ی مردها تهیه می‌کنند و زنان هم با تهیه انواع شیرینی، برخی از مسئولیت‌ها را به عهده می‌گیرند. گوشت گوسفندان داغستانی معمولا فاقد بوی قوی است که از گوشت گوسفندی انتظار می‌رود و چربی آن چیزی است که به آن مزه و طعم می‌دهد. این موردی است که قرن‌ها قبل اجداد عشایری منطقه را پایدار نگه داشته است. شما بدون شک باید سوپ گوشت گوسفندی داغستانی یا شورپا (shurpa) و شیشلیک را مزه کنید. پیدا کردن چنین طعم‌هایی در مسکو نباید سخت باشد، چرا که تقریبا همه‌ی گوشت‌های تازه‌ی گوسفندی از داغستان وارد می‌شود.

 

شورپا

عسل آلتایی

درست در همسایگی کوه‌های آلتایی، بزرگترین مزرعه‌ی گندم سیاه کشور روسیه واقع شده است که  زنبورها علاقه‌ی زیادی به آن دارند.  نتیجه‌ی این علاقه نوع غیر معمولی از عسل می باشد. این نوع عسل مایعی غلیظ و رنگ کهربایی تیره‌ای دارد و به علاوه طعم متمایزی در دهان به جا می‌گذارد. عسل آلتایی را می‌توان درون هر سوپرمارکتی در مسکو پیدا کرد. این نوع عسل تعریفی ایده‌آل از یک فنجان چای تهیه شده از گیاهان آلتایی

Altai-honey2

برای دیدن نرخ تور ها و مسافرت های آژانس وحدت ملل فردوس پکیج های مربوط به تور های روسیه را ببینید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© تمامی حقوق محفوظ می باشد. شرکت خدمات مسافرتی وحدت ملل فردوس