اتریش

طبیعتی مدرن با تاریخی کهن

گردشگری اتریش

اتریش یکی از کشورهای اروپای مرکزی می باشد که پایتخت آن وین است. این کشور از شمال با آلمان و جمهوری چک، از شرق با اسلوواکی و مجارستان، از جنوب با ایتالیا و اسلوونی و از غرب با سوئیس و لیختنشتاین هم‌مرزمی باشد.

اتریش تلفظ فرانسوی (به فرانسوی: Autriche) نام این کشور است. نام آلمانی آن یعنی اؤستغایش برگرفته از دو واژه اؤستر (شرق) و رَیش (قلمرو و پادشاهی) است که در مجموع این نام به معنی پادشاهی شرقی است.پیشتر در سرزمینهای اسلامی، از جمله ایران، نام این کشور را نَمْسا (و در ایران گاه نَمْسه) می‌گفتند. در اسناد دوره قاجار و پیش از آن، واژهٔنَمسا یا نَمسه به کشور اتریش اشاره دارد؛ حتی زبان آلمانی را نیز زبان نَمْسَوی یا نَمْساوی می‌خواندند. چراکه در آن دوره که هنوز کشورامپراتوری آلمان یکپارچه به‌وجود نیامده بود، امپراتوری‌های نمسا و پروس (و به‌ویژه نمسا) پرقدرت‌ترین و نام‌آورترین کشورهای آلمانی‌زبان، و درنتیجه، نماد این مردمان بودند. اصل واژهٔ نمسا روسی (و یا شاید به بیان دقیقتر اسلاوی) است و به معنای گنگ. روس‌ها خارجی‌ها را با این نام می‌خواندند و به تدریج صرفاً در مورد مردم آلمانی‌زبان و بالاخره در اشاره به مردم مهمترین کشور آلمانی‌زبان آن دوران —اتریش — به‌کار رفت. اکنون هم در زبان‌های اسلاوی (برای نمونه: به روسی неме́цкий، بلغاری немски، چکی němčina، لهستانی niemiecki، اسلواکیnemčina، اسلونیایی nemščina، اوکراینی німецька) و حتی زبان‌های غیر اسلاوی اروپای شرقی (مانند مجاری német، رومانیاییnemţeşte)، این واژه یا شبیه آن به‌کار می‌رود. واژهٔ نمسا در زبان‌های عربی و ترکی و فارسی هم برگرفته از نام روسی آن است. هنوز هم در زبان عربی به‌جای اتریش یا همانندهای آن، از واژهٔ نَمسا استفاده می‌شود.

تاریخ


پیش از سده‌های میانه، رومیان، اتریش کنونی را نوریکوم می‌نامیدند. نام اتریش از دوره شارلمانی باقی‌ماند. اتریش تا سالیان درازی هویت سیاسی مستقلی نداشت و در سده‌های میانه بخشی از شاهنشاهی روم به شمار می‌آمد.

در پایان سدهٔ ۱۳ رودلف هابسبورگ بر اتریش کنونی چیره شد و دودمان هابسبورگ از آن پس تا سده بیستم میلادی بر اتریش فرمان راندند. پس از فروپاشی امپراتوری مقدس روم در سال ۱۸۰۶، امپراتوری اتریش تشکیل شد. در ۱۸۶۷ امپراتوری دوگانه اتریش-مجارستان شکل گرفت که بعد از شکست دولت‌های محور در جنگ اول جهانی به چند بخش تقسیم شد.در ۱۹۳۳ انگلبرت دولفوس حکومتی با گرایش‌های فاشیستی برپا کرد. در ۱۹۳۸ هیتلر کشور اتریش را به آلمان منضم کرد. بعد از پایان جنگ دوم جهانی اتریش به اشغال متفقین درآمد و از ۱۹۵۵ به صورت جمهوری فعلی درآمد.

جغرافیا


کشور اتریش با مساحت ۸۳٬۸۵۵ کیلومتر مربع تقریباً هم‌اندازه امارات است و از ۹ ایالت تشکیل یافته‌است. حدود ۶۰٪ این کشور را رشته کوه‌های آلپ شرقی شامل می‌شوند.

آب و هوا


اتریش از جمله مناطق آب و هوائی معتدل محسوب میشود که در هر فصل سال جای مناسبی برای سفر میباشد. در این قسمت اطلاعات دقیق تری در مورد آب و هوای اتریش در دسترستان قرار میگیرد و میتوانید نگاهی به وضعیت آب و هوائی شهر مورد نظرتان برای قصد سفر بیندازید.اتریش در منطقه معتدل و مسیر آب و هوائی اروپای میانه که از آب و هوای آتلانتیک و قاره ای تأثیر میپذیرد،قرار گرفته. هر فصل سال نمایشگر دما و آب وهوای مخصوص همان فصل میباشد.

آب و هوای اتریش قاره ای بوده که از آب و هوای قسمت جنوبی اروپای شرقی که از دنا تا تأیز کشیده شده است ، تأثیر میپذیرد. در این منطقه بارش اندک ، تابستانها گرم و زمستان سرد معتدل میباشد. در مناطق کوهستانی آب و هوای پر بارش کوههای آلپ به چشم میخورد. زمستان در این مناطق طولانی میباشد. در مابقی استانها آب و هوای مخصوص اروپا ( آب و هوای میان دریا و قاره ای) دیده میشود که آب و هوای متأثر از آتلانتیک در جنوب و قاره ای جنوب شرقی را نیز در بر میگیرد.

مکان های دیدنی اتریش


وین (Vienna)

وین، پایتخت اتریش نماد زندگی اتریشی است. وین با وجود تئاتر های خیابانی، باله، اپرا، نمایش های موزیکال، نگارخانه ها و … پر از هیجان است و شهری زنده و دینامیک برای بازدید است. ولی این از جلوه های سنتی این شهر نمی کاهد. چندین قصر سلطنتی، موزه های شگفت انگیز و همچنین هوفبورگ، منزل حاکمین هابزبورگ نیز در این شهر قرار دارد. زندگی مدرن پرسرعت در کنار معماری تاریخی جذاب باعث شده که این شهر شهری باشکوه برای بازدید باشد.

هالستات (Hallstatt)

این دهکده خوش منظره کوچک که اغلب به عنوان یکی از زیباترین مکان های اتریش برای بازدید نامیده شده است، مشرف به آبهای آرام دریاچه هالستات می باشد. در این دهکده می تواند کوهنوردی، پیاده روی و قایق سواری کنید و از چند مکان جالب نیز دیدن کنید. از خانه استخوانی Beinhaus دیدن کنید. در این مکان شاهد بقایای استخوان های انسان ها خواهید بود که به دلیل کمبود جا برای قبرستان در این مکان دفن شده بودند. با آنکه ترسناک به نظر می رسد ولی تجربه متفاوتی است. غارهای یخی و غارهای نمکی در این منطقه هم ارزش بازدید را دارند.

سالزبورگ (Salzburg)

سالزبورگ قطعاً یکی از بهترین مکان ها برای دوستداران موسیقی است. این شهر زادگاه موتزارت است و گردشگران می توانند از محل تولد و نمایشگاه های مربوطه در این شهر بازدید کنند. گردشگران می توانند به گالری ها، موزه ها و رستوران ها و مراکز خرید و بازار کشاورزان بروند و لذت ببرند.

قلعه هوچواسترویتز (Hochosterwitz Castle)

بسیاری این قلعه را باشکوه ترین قلعه در اتریش می دانند و دلیل خوبی هم دارند. این قلعه بر قله یک صخره دولومیتی بلند به ارتفاع ۱۶۰ متر قرار دارد که آن را شبیه به قلعه های داستان های تخیلی می کند. هرساله بین عید پاک و پایان اکتبر، بازدیدکنندگان می توانند از بخش هایی از این قصر بازدید کنند. گردشگران می توانند در مسیر ۶۲۰ متری بین ۱۴ دروازه این قلعه راه بروند و در آخر به نمای شگفت انگیز آن برسند.

غذا های اتریش

شنیتزل گوشت گوساله | Wiener Schnitzel

شاید معروف‌ترین خوراک وین این غذا باشد. شنیتزل وینی به طور سنتی از گوشت گوساله تهیه می‌شود اما اغلب می‌توان گونه‌هایی از این غذا تهیه شده با گوشت خوک، مرغ و بوقلمون را نیز مشاهده کرد ولی خوشمزه‌ترین نوع آن با گوشت گوساله درست می‌شود. حتماً این غذا را با سالاد سیب‌زمینی و ژله انگور قرمز سفارش دهید. همراهی این غذا با سیب‌زمینی سرخ کرده و کچاپ توصیه نمی‌شود! شنیتزل گوشت گوساله در منوی غذای تمام رستوران‌های کشور اتریش به چشم می‌خورد، اما اگر می‌خواهید آن را در وین امتحان کنید ما به شما رستوران‌های گرونشْپان (Grünspan) و فیگل مولر (Figlmüller) را پیشنهاد می‌کنیم.

این غذا تنوع پخت‌های زیادی دارد، برای مثال شنیتزل در خمیر کورن فلکس و کوردون بلوی فرانسوی از این نمونه‌ها می باشد. اگر می‌خواهید یک ماجراجویی برای صرف کوردون بلو داشته باشید، شاید بد نباشد در کونکوردیا شلوسل (Concordia Schlössl) میزی رزرو کنید. رستورانی با تمام گونه‌های این غذا که دستور پخته‌ای خلاقانه‌ای را ارائه می‌دهد.

 

غذاهای اتریش

 

کوفته سیب‌زمینی | Knödel

گونه‌های متعددی از کوفته‌های سنتی اتریشی وجود دارند، دو نوع آن یکی کوفته مرزه و دیگری کوفته شیرین است. نوع اول گاهی به همراه گوشت کباب شده هم سرو می‌شود. نوع شیرین این غذا هم با میوه (آلو و زردآلو) و دانه خشخاش و خامه پر می‌شود.

 

غذاهای اتریش

 

تافه اِشپیتز | Tafelspitz

این غذا از یک تکه بزرگ گوشت گوساله آبپز شده در آبگوشت سبزیجات درست می‌شود. سبزیجاتی که به همراه آن طبخ و سرو می‌شوند به آن حس سنتی مضاعفی داده و کوفته‌های خمیر نانی که دورش چیده می‌شوند بسیار عالی هستند. یکی از بهترین رستوران‌هایی که این غذا را به خوبی طبخ می‌کند، رستوران پلاخوتا (Plachutta) است.

 

غذاهای اتریش

 

پنکیک‌های پالات شینکِن | Palatschinken

این پنکیک‌ها در اصل اتریشی نیستند، در واقع یک غذای مجارستانی بوده که در زمان حکومت امپراتوری اتریش در این کشور، ظاهر شدند. پالات شینکِن، پنکیک نازک و یا کرپی است که اغلب با مربای زردآلو پر شده و لوله می‌شود، یا به همراه اسکوپ های بستنی وانیلی تا می‌شوند.

 

غذاهای اتریش

برای دیدن نرخ تور ها و مسافرت های آژانس وحدت ملل فردوس پکیج های مربوط به تور های اتریش را ببینید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© تمامی حقوق محفوظ می باشد. شرکت خدمات مسافرتی وحدت ملل فردوس