اسپانیا

مکانی برای آرامش در سفر

گردشگری اسپانیا

اسپانیا (به اسپانیایی: España [esˈpaɲa] ( ))، با نام رسمی پادشاهی اسپانیا کشوری مستقل و از اعضای اتحادیه اروپا است. این کشور در شبه‌جزیره ایبری در جنوب غربی اروپا قرار دارد. سرزمین اصلی اسپانیا از جنوب و شرق با دریای مدیترانه و جبل الطارق، از شمال و شمال شرق با فرانسه، آندورا و خلیج بیسکای و از غرب و شمال غرب با پرتغال و اقیانوس اطلس هم‌مرز است. مرز اسپانیا با پرتغال (به طول ۱۲۱۴۴ کیلومتر) طولانی‌ترین مرز یکپارچه در اتحادیه اروپا است.

قلمروی اسپانیا افزون بر سرزمین اصلی شامل جزایر بالئارس در دریای مدیترانه، جزایر قناری در سواحل آفریقایی اقیانوس اطلس، دو شهر خودمختار سبته و ملیله در آفریقای شمالی هم‌مرز با کشور مراکش و چندین جزیره مسکونی و غیر مسکونی دیگراز جمله آلبوران، شافاریناس،آلوزماس و ولز د لا گومرا می‌باشد. با مساحت ۵۰۵۹۹۲ کیلومتر مربع، اسپانیا کمی بزرگتر از ترکمنستان و از لحاظ بزرگی دومین کشور بزرگ اروپای غربی و پنجمین کشور بزرگ اروپا می باشد.

انسان مدرن نخستین بار در حدود ۳۵۰۰۰ سال پیش قدم به شبه جزیره ایبریا گذاشت. در حدود ۲۰۰ سال پیش از میلاد از این منطقه تحت فرمان حکومت روم قرار گرفت و هیسپانیا نامیده می‌شد. هیسپانیا در قرون وسطی توسط قبایل ژرمن و پس از آن توسط مورها تصرف شد. در قرن پانزدهم پس از ازدواج‌های بین حکومتی فرمانروایان کاتولیک و اتحاد این حکومت‌ها و همچنین سقوط کامل آندلس و بازپس گیری آن از دست موروهای مسلمان در سال ۱۴۹۲ اسپانیا به شکل کشوری یکپارچه پدیدار شد. در اوایل دوران جدید اسپانیا به یک امپراتوری پر قدرت جهانی تبدیل شد و اسپانیایی‌ها به عنوان یکی از نخستین فاتحان دنیای جدید به قاره آمریکا وارد و در آنجا ساکن شدند. بیش از پانصد میلیون نفراسپانیایی زبان ساکن در آمریکا میراثی است که اسپانیایی‌ها در این قاره بر جای گذاشتند.

اسپانیای امروزی کشوری دموکراتیک و دارای حکومتی پارلمانی تحت قانون اساسی پادشاهی می باشد. اسپانیا یک کشور توسعه‌یافته  و نوزدهمین اقتصاد بزرگ دنیا از نظر تولید ناخالص داخلی می‌باشد. این کشور همچنین دارای سطح بالای استاندارد زندگی می باشد. اسپانیا درسازمان ملل متحد، ناتو، سازمان تجارت جهانی، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه و اتحادیه اروپا عضویت دارد.

 

جغرافیا


اسپانیا با داشتن ۵۰۵۹۹۲ کیلومتر مربع وسعت پنجاه و دومین کشور بزرگ جهان می باشد. اسپانیا تقریباً ۴۷۰۰۰ کیلومتر مربع کوچکتر ازفرانسه و ۸۱۰۰۰ کیلومتر مربع بزرگتر از ایالت کالیفرنیا آمریکا می باشد. قله آتش فشانی تید که در نزدیکی شهر تنریف در جزایر قناری قرار دارد با ارتفاع ۳۷۱۸۸ متر بلندترین نقطه کشور اسپانیا می‌باشد.اسپانیا بین مدار ۲۶ و ۴۴ درجه شمالی و نصف‌النهار ۵ و ۱۹ درجه شرقی قرار گرفته است.اسپانیا در غرب با پرتغال، در جنوب از طریق درون‌بومهایش در شمال آفریقا (سبته، ملیله و پنیون د ولس د لا گومرا) با مراکش وجبل‌الطارق (جز سرزمین‌های آن سوی دریاهای بریتانیا می‌باشد)، در شمالغرب در راستای کوه‌های پیرنه با فرانسه و شاهزاده نشینآندورا هم‌مرز است. در امتداد کوه‌های پیرنه در ۱۶۰۰ متری مرز استان خرنای کاتالونیا شهر برون‌بوم ییویا درون خاک کشور فرانسه قرار دارد.

 

آب و هوا


بر اساس ویژگی‌های جغرافیایی سه اقلیم در اسپانیا وجود دارد:

اقلیم مدیترانه‌ای با تابستان‌های گرم و خشک. بر طبق رده‌بندی اقلیمی کوپن در صورت از این نوع اقلیم بر ایبریا حکمفرماست: Csa و Csb.

اقلیم نیمه‌خشک که در ربع جنوب‌شرقی کشور به ویِژه در منطقه مورسیا و در دره ایبرو وجود دارد و برخلاف اقلیم مدیترانه‌ای فصل خشک پس از زمستان نیز ادامه دارد.

اقلیم اقیانوسی در شمال اسپانیا به ویژه در منطقه استان باسک، آستوریاس، کانتابریا و بخشی از گالیسیا حکمفرماست. برخلاف اقلیم مدیترانه‌ای در اقلیم اقیانوسی دما در زمستان و تابستان تحت تأثیر اقیانوس تغییر می‌کند و هیچ فصل خشکی وجود ندارد.

 

زبان


اسپانیا کشوری چندزبانه است. بر طبق قانون اساسی اسپانیا از حقوق انسانی، فرهنگ، رسوم و زبان تمام مردم اسپانیا محافظت خواهد کرد.

اسپانیایی یا اسپانیولی (در قانون اساسی به نام کاستیلی ذکر شده است) زبان رسمی تمام کشور به حساب می‌آید و طبق قانون وظیفه و حق هر اسپانیایی است که این زبان را بیاموزد. بر طبق قانون اساسی تمام زبان‌های دیگر اسپانیا نیز در مناطقی به کار برده می‌شوند رسمی به حساب می‌آیند.

 

گردشگری 


در طول چهار دهه گذشته صنعت گردشگری اسپانیا بسیار پیشرفت کرده است به طوری که به دومین صنعت گردشگری بزرگ دنیا تبدیل شده است و در سال ۲۰۰۶ ارزش آن حدود ۴۰ میلیارد یورو برابر با ۵٪ تولید ناخالص داخلی کشور بوده است.امروزه اقلیم، آثار تاریخی و فرهنگی، موقعیت جغرافیایی و امکانات رفاهی اسپانیا باعث شده تا گردشگری به یکی از صنایع اصلی و همچنین منبع درآمد و اشتغال ثابت برای این کشور بدل شود. سازوکار رتبه‌بندی هتل‌ها و اقامتگاه‌ها در اسپانیا بسیار سختگیرانه‌تر از دیگر کشورهای اروپایی است و به همین دلیل هتل‌های اسپانیایی سطح بالاتر و گرانتر از دیگر کشورهای اروپایی است.

 

دیدنی های اسپانیا


قصر سلطنتی (Palacio Real)

قصر سلطنتی مادرید، اقامت گاه رسمی پادشاهان اسپانیا بوده است که محلی برای برگزاری جشن ها و مراسم دولتی نیز می باشد. قصر سلطنتی بین سال های ۱۷۳۸ تا ۱۷۵۵ ساخته شد و کالوس سوم در سال ۱۷۶۴ آن را برای اقامت خود انتخاب کرده است.

فرار از گاوهای وحشی، پامپلونا

در شهر پامپلونا هر ساله از ۶ تا ۱۴ جولای، فستیوال سن فرمین برگزار می شود که مراسم جالب و خطرناکی می باشد. در این مراسم، مردم از میان حدود ۱۰-۱۲ گاو وحشی که در خیابان رها شده اند فرار می کنند.

لا کونچا(La Concha)

لاکونچا از بهترین شهرهای ساحلی نه تنها اسپانیا بلکه کل اروپا می باشد.گردشگران این شهر در امواج دریا به موج سواری پرداخته و در تفرجگاههای ساحلی و رستوران های عالی آن از مناظر زیبای ساحلی لذت می برند.

کوئنکا(Cuenca)

شهر کوئنکا بین والنسیا و مادرید در قسمت های تند شیب دار کوه قرار دارد و یکی از حیرت آورترین نمونه های شهرهای قرون وسطایی است. بسیاری از خانه ها بر لبه صخره ساخته و این امر کوئنکا را به یکی از جالب توجه ترین شهرهای اسپانیا تبدیل نموده است.

 ایبیزا(Ibiza)

ایبیزا یکی از جزایر دریای مدیترانه در بین سواحل اسپانیا و از پرطرفدارترین سواحل کل اروپا می باشد. در روزهای تابستان، جمعیت جزیره دو برابر شده و دسته های گردشگرانی که برای خوشگذرانی و رستوران های ساحلی و زیبا به ایبیزا می آیند در همه جای جزیره دیده می شوند.

مسجد الحمرا(Alhambra)

این مسجد بنایی در جنوب اسپانیاست که در قرن ۱۴ قسمتی به عنوان دژ و قسمتی به عنوان قصر همراه با باغی زیبا در درون آن ساخته شده است. این بنا اکنون یکی از جذاب ترین و پربازدید ترین اماکن توریستی در اسپانیا می باشد.

 

غذا های اسپانیایی


پاتاتاس براواس

مسلما معروف‌ترین غذای اسپانیایی، «پاتاتاس براواس» است که در آن از تکه‌های سیب‌زمینی پخته‌شده استفاده می‌شود. این سیب‌زمینی‌ها از بیرون ترد و از درون نرم هستند. سس این غذا در نقاط مختلف متفاوت است اما معمولا از آیولی (تهیه شده از سیر و روغن زیتون و گاها تخم‌مرغ) استفاده‌ می‌شود.

 

پاتاتاس براواس

 

تورتیلا اسپانولا

«تورتیلا اسپانولا» یک املت اسپانیایی پف‌دار است که با سیب‌زمینی درست می‌شود (این غذا بسیار شبیه به کوکوی سیب‌زمینی است). این غذا معمولا با «پان کن تومات» یا نان با گوجه (گوجه بر روی نان پهن می‌شود) همراه است.

تورتیلا اسپانیولا

 

پائیا

پائیا یک غذای والنسیایی تهیه شده از برنج است که در تمام اسپانیا یافت می‌شود. سبزیجات و غذاهای دریایی مخلوط همراه با برنج در یک ماهی‌تابه کم‌عمق پخته می‌شود. «سوکارات»، برنج تردی که در ته ماهی‌تابه قرار می‌گیرد، قسمت اصلی غذا را تشکیل می‌دهد.

پائیا

 

تامبِت (tumbet)

تامبِت (tumbet)، شبیه به پیستو، غذای گیاهی سنتی اسپانیا است که تقریبا در تمام رستوران‌های محلی جزیره مایورکا یافت می‌شود. این غذا از لایه‌های سبزیجات کبابی (شعله پز) تهیه می‌شود. (مواد تشکیل‌دهنده آن گوجه، بادمجان و فلفل قرمز سرخ‌شده در روغن زیتون است).

تامبِت

برای دیدن نرخ تور ها و مسافرت های آژانس وحدت ملل فردوس پکیج های مربوط به تور های اسپانیا را ببینید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© تمامی حقوق محفوظ می باشد. شرکت خدمات مسافرتی وحدت ملل فردوس