کربلا

مکانی برای رسیدن به آرامش

گردشگری کربلا

کَربَلا مرکز استان کربلا، از شهرهای جنوبی کشور عراق، با جمعیت ۵۷۲٬۳۰۰ نفر (۲۰۰۳ م) در ناحیه غربی فرات قرار دارد و فاصله‌اش تا بغداد ۹۷ کیلومتر می باشد.

شهرت این شهر با نبرد کربلا در دهم محرم ۶۱ هجری قمری پیوند دارد. حرم حسین بن علی و برادرش عباس بن علی در شهر کربلا از مکان‌های مقدس اسلامی و زیارتگاه مسلمانان شیعه به شمار می آید.

 

تاریخ


این شهر تا سال ۶۱ هجری قمری بیابان بزرگی بوده‌است به نام‌های نینوا، غاضریه و طف. اما بعد از سال ۶۱ قمری و رویداد کربلا، به‌تدریج مورد توجهشیعیان و مسلمانان قرار گرفته است و پس از ساخت گنبد و بارگاه برای شهدای کربلا توسط حکومت آل بویه که یکی از حکومت های معتقد به خاندان پیامبر بوده است، به یکی از شهرهای مهم زیارتی عراق تبدیل شد.

بنابر برخی گفته‌ها، امام حسین بن علی علیه السلام گوشه‌ای از زمین کربلا (زمینی به مساحت ۳۶ کیلومتر مربع) را که اکنون شامل مضجع شریف امام و سایر شهدای کربلا می‌شود، به شصت هزار درهم از مردم نینوا و غاضریه خریداری کردند و با آنها شرط کردند که مردم را برای زیارت شهدای کربلا راهنمایی کنند و از زائرین حرم تا سه روز پذیرایی کنند.

آب و هوا


آب و هوای کربلا اکثرا صحرایی است با زمستان‌های خنک و گاه سرد و تابستان‌های خشک و گرم و آفتابی. دمای هوا در تابستان در بیشتر جاهای این کشور به ۴۰ درجه سانتیگراد و در برخی مناطق به ۴۸ درجه می‌رسد. دمای هوا به ندرت در زمستان بالای ۲۱ درجه می‌رود و در شرایط سخت بین ۱۵ تا ۱۹ درجه و در شب‌ها تا حد ۲ تا ۵ درجه قرار می‌گیرد. مناطق کوهستانی شمال اغلب از زمستان‌های سرد با بارش برف و باران برخوردار است که گاهی موجب طغیان رودخانه‌ها می‌شود. به طور معمول بارندگی در این کشور کم است. در بیشتر مناطق سالانه کمتر از ۲۵۰ میلی‌لیتر بارش وجود دارد. این بارش‌ها هم بیشتر در زمستان رخ می‌دهد. باران‌های تابستانی به جز در شمال بسیار به ندرت اتفاق می‌افتند.

 

جغرافیا


شهر کربلا بر کناره صحرا، در جنوب غربی رود خانه فرات و در میان منطقه ای آبرفتی، که به «سواد» مشهور است، قرار گرفته است. در شمال غربی آن شهر تاریخی انبار، در شرق آن شهر باستانی بابل، در غرب آن صحرای غربی و در جنوب غربی آن شهر حیره، پایتخت مناذره، واقع شده است.در زمان های پیشین، در نزدیکی کربلا آبادی هایی به نام «العین» قرار داشت که بسیار سرسبز و خرم بود و به همین سبب ، کاروان های تجاری راه خود را از آن مسیر انتخاب می کردند. وجود رود فرات در نزدیکی این شهر، آن را در زمره یکی از حاصل خیزترین و سرسبزترین منطقه های بین النهرین قرار داده است. نخلستان های فراوان پیرامون آن، بااین رودخانه آبیاری می شوند. درکنار این نخلستان ها، درختان و باغ های میوه اطراف شهر را تا چندین کیلومتر پوشش می دهد. مسافت کربلا تا بغداد و نجف ۸۰ و تا تهران ۹۸۰ کیلومتر است.

دیدنی های کربلا


 

حرم مطهر امام حسین علیه السلام

یکی از مقدس ترین مکان ها برای شیعیان است. در حرم امام حسین (ع) نوه ی حضرت محمد (ص) به خاک سپرده شده است. در سال ۶۵ یا ۶۶ هجری به دستور حاکم آن زمان عراق، مختار ثقفی (ره) اولین بنا به صورت یک مسجد آجری برروی مرقد مطهر حضرت امام حسین ساخته شد و همچنین روستایی در آن منطقه بنا گردید که هسته شکل گیری شهر کربلا شد.

حرم مطهر حضرت عباس علیه السلام

آرامگاه تاریخی و محل دفن پسر شجاع امام علی (ع) و برادر ناتنی امام حسین است. همه ساله در ماه های محرم و دیگر ایام سال، شیعیان از سراسر جهان برای زیارت این مکان مقدس می آیند و به افتخار شهادت افسانه ای حضرت عباس (ع) در دشت کربلا به سوگواری می پردازند.

مسجد آل عباس یا مسجد حضرت عباس

مسجد آل عباس محل دفن حضرت عباس (ع) است. حضرت عباس برادر ناتنی امام حسن (ع) و امام حسین(ع) و همچنین علمدار کاروان امام حسین (ع) نیز بود. این مسجد که توسط معماران ایرانی طراحی شده است؛ دارای ۲ مناره خیلی بلند و گنبدی طلا و نقره کوب شده می باشد. همچنین کف مسجد نیز با فرش های نفیس ایرانی پوشش داده شده است.

مسجد صاحب الزمان یا باغ امام صادق علیه السلام

مکانی است که امام صادق (ع) مدتی قبل از شهادتشان برای زیارت امام حسین آمده و اقامت می کردند. همچنین نخلستانی نیز وجود دارد که متعلق به امام صادق است.

رود فرات

رود معروف فرات که در دشت کربلا در نزدیکی اماکن مذهبی است، به دلیل اینکه حضرت عباس برای آوردن آب به این رود آمده بود و در این محل به شهادت رسید، معروف است.

بین الحرمین

فاصله حرم امام حسین(ع) تا حرم ابوالفضل العباس را بین الحرمین می‌گویند.

تَلّ زَینبیّه

تَلّ زَینبیّه مکانی مُشرف به قتل‌ گاه امام حسین (ع) است. این مکان، در غرب حرم امام حسین (ع) قرار دارد و زیارتگاه شیعیان است. تلّ به معنای پشته برآمده از زمین و تپه‌ ای از خاک و ریگ است. سرزمین کربلا، ناهموار و دارای تل و تپه های زیادی بوده که در حادثه کربلا تپه‌ ای مشرف بر محل شهادت شهدای کربلا وجود داشته که حضرت زینب (س) بالای آن می‌ آمد تا وضعیت برادرش حضرت امام حسین (ع) را در میدان نبرد بررسی کند. در حال حاضر، بنایی به نام تل زینبیه در سمت جنوب غربی حرم امام حسین (ع) واقع شده است که به طور تقریبی پنج متر از سطح صحن حرم بالاتر و حدود ۳۵ متر تا مقتل و قتل‌ گاه فاصله دارد. این مکان را به صورت اتاقی ساخته‌ اند که با چند پله به آن راه است و گنبدی از کاشی آبی بر آن استوار است. تجدید بنای تل زینبیه در این اواخر حدود سال ۱۳۹۸ قمری انجام شد.

مقام قطع یدین

در حقیقت در اینجا دو مقام وجود دارد، اولی جایی که اولین دست حضرت عباس (ع) توسط لشکریان یزید قطع شد، دومی هم مکانی که دست دیگر آن حضرت قطع شده بود.

مقام حضرت علی اکبر علیه السلام

محل به شهادت رسیدن علی اکبر(ع) پسر بزرگ امام حسین (ع)

مقام حضرت علی اصغرعلیه السلام

محلی که امروزه در خیابان سدره واقع شده، در واقعه کربلا کوچکترین پسر امام حسین (ع) که فقط ۶ ماه داشت، در آنجا به شهادت رسیدند. محل دفن ایشان نیز روی سینه پیکر مطهر امام حسین(ع) می باشد.

برای دیدن نرخ تور ها و مسافرت های آژانس وحدت ملل فردوس پکیج های مربوط به تور های کربلا را ببینید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© تمامی حقوق محفوظ می باشد. شرکت خدمات مسافرتی وحدت ملل فردوس